Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Náhled + Tisk
Lumpardík

Po trpasličí stezce ke Skryjským jezírkům

Praktické informace

Délka trasy: 4 km (2,5 hod.)

Obtížnost:  trasa je lehká – určená dětem od tří let

Výlet je celoroční. Ve sněhu a mokru mohou kameny klouzat. Ideální je cesta v horkém létě, kdy se dá v potoce koupat a les vás kryje příjemným stínem.

Možnost občerstvení: po cestě žádné,
nejbližší restaurace v obci Skryje: hospůdka U Grillu, restaurace Trilobit

Vzdálenost od Prahy: 79 km

Jak dojedete autemOdkaz na mapy.cz
Jeďte po dálnici D5 na sjezd v Žebráku a pak pokračujte přes Březovou a Broumy směrem ke Skryjím. Asi 3 km před cílem však na lesní křižovatce neodbočujte na Skryje, ale jeďte asi kilometr směr Podmokly. V prudké zatáčce pak uvidíte parkoviště i modrou značku, která vás povede výletem. Cesta z Prahy trvá přibližně hodinu.

Výlet je možný jet s kočárkem, na kole i se psy   (posledních 50 metrů je třeba kočárky a kola nechat na místě, nebo je přenést až k jezírku). Golfky nedoporučujeme. Cesta vede loukou a lesem a je na ní dost kamenů.

Parkování: na začátku trasy v místě zvaném Slapy je parkoviště zdarma

Autobusová a vlaková zastávka jsou hodně daleko, raději jeďte autem.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Cyklotrasa: Pokud  jedete na kole, doporučujeme pro starší děti cyklotrasu, která vede ze Zbiroha až do Skryjí podél potoka kolem několika nádherných mlýnů. Vede po rovince, je dlouhá asi 15 km, nepotkáte zde žádná auta a uvidíte například Sýkorův, Kozův, Ostrovecký a Jankovský mlýn. Ve Slapech se pak můžete napojit na cestu ke skryjským jezírkům a pokračovat pak po modré značce až do Skryjí či ještě dál, podle vaší chutě.

Nejbližší další výletní místa od agentury Velká dobrodružství:
Týřov, Žebrák a Točník, Zbiroh, Krakovec

Trasu pro vás prošly: Lucie Nachtigallová a Vendula Tyslová

Trasu testovali: Radeček (6 let), Andrejka (3 roky), Viktorka a František (5 let), Bětuška (3 roky), Alžběta (2 roky), Anička (5 let) a pes Róza (8 let)

Postřehy dětí:

    Andrejka: “Postavila jsem s maminkou kamenného mužíčka.”
    Radeček: “Líbilo se mi, jak jsme se s Fandou honili po mostech nad potokem a maminky křičely, že spadneme.”

Popis výletu

Milí cestovatelé,
zveme vás a vaše děti na výlet ke zbirožskému potoku, který během tisíciletí vytvořil překrásné pohádkové údolí s peřejemi, vodopády a hlubokými jezírky. Neproudí sem davy, dá se sem chodit na procházku po celý rok, uvidíte pstruhy, ledňáčky a žijí zde trpaslíci. Ti vašim dětem připravili trasu plnou pohádkových hádanek a překvapení.
Tajenku vyplní spíše školáci, ale doplňkové úkoly mohou plnit děti už od 3 let. Trasu lze zkombinovat s výletem na  zříceninu hradu Týřov, návštěvou muzea Joachima Barranda ve Skryjích nebo třeba s prohlídkou zámku Zbiroh. Můžete také hledat poklady. Jeden velký byl nalezen v nedalekých Podmoklech. Více se dozvíte při našem putování.
Přejeme dobré počasí a hezký výlet!

Dopis dětem

Ahoj kluci a holky,

dnešní cesta za hádankou povede po stezce Sněhurčiných trpaslíků, kolem jejich domečku, začarované skály, ale hlavně podél potoka, který je tak čistý, že v něm můžete pozorovat i pstruhy.

Tak jako u ostatních našich výletů, i k tomuto jste dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete po správné cestě, budete se pozorně rozhlížet, číst správné texty a poslouchat to, co vám budou říkat vaši rodiče, jistě dokážete odpovědět na všechny dnešní úkoly. Umíte-li už psát, doplňte podle uhodnutých slov tajenku.

Mapa výletu

Mapa ve velkém formátu ke stažení

Doplňovačka

Vaše cesta, milí kamarádi, začne na malém parkovišti v místě zvaném Slapy. Vydáte se po modré značce, která vás povede přes louku k lesu a potoku.

Vidíte po pravé ruce dům? Hned u závory stojí krásný strom. Poznáte jaký?

Celý statek musíte obejít. Na dvoře spatříte velké krabice. Majitel v nich chová zvláštní užitečná zvířata. Pokud poznáte která, máte první písmenko do tajenky.

1. Jaké zvíře žije a přezimuje ve velkých krabicích na dvoře domu?

Pokračujte pěšinkou až k blízkému lesu. Za ním už vás čeká potok. Je krásný  a jmenuje se podle nedalekého zámku, u kterého pramení.

2. Jak se jmenuje potok, kolem kterého procházíte?

Že nevíte? Mrkněte do mapy a hned budete mít jasno. Přes potok vede mnoho lávek a vy po nich po všech musíte dnes přejít. Schválně, kolik jich během cesty napočítáte?

Až přejdete první dvě, uvidíte zvláštní místo. Stojí tam mnoho panáčků postavených z kamení. Zastavte se u nich na chvilku a postavte si toho svého, nebo aspoň položte další kamínek na jiného. Prý to přináší štěstí.

U kamenných staveb stojí strom se dvěma bílými pruhy. Dokážete ho najít? Za chvíli vám o něm něco povíme.

Až si dohrajete, pokračujte lesní stezkou podél potoka. Po padesáti metrech zkuste najít strom pro změnu se dvěma červenými pruhy.

Pruhy na stromy namalovali trpaslíci. Touto cestou totiž chodí každý den do práce a v místech, kde stojí stromy s pruhy, se vždycky ztratili. Tak si ta místa označili, aby příště nebloudili.

To však není jediná věc, kterou byste o zdejších mrňavých obyvatelích měli vědět. Kdysi si v místních skalách ukryli poklad. Ten jim však ukradl zlý mlynář z nedalekého Podmokelského mlýna. Za trest ho trpaslíci prokleli a proměnili ve skálu. Ta stojí nalevo nad pěšinkou – můžete v ní vidět mlynářův vyděšený obličej.

Našli jste ho?

To je jen pověst, ale my vám teď řekneme něco o opravdovém pokladu.

Západně od Skryjských jezírek najdete ves Podmokly, kde byl nalezen zlatý poklad z keltských dob. Podmokelský poklad obsahoval velké množství zlatých keltských mincí (duhovek) a byl vykopán roku 1771. Celkové množství mincí se vzhledem k okolnostem nálezu nepodařilo s přesností určit. Podle toho, co víme, bylo zachyceno asi 4200 mincí, ale původní množství se odhaduje na nejméně 5000 mincí. Vážily asi 50 kg. Poklad byl uložen v bronzové nádobě spolu s nákrčníkem. To vše bylo zakopáno do země v době kolem poloviny 1. století př. n. l. Velká část zlata, kterou si mezi sebe rozdělili místní obyvatelé, nakonec přišla do majetku knížete Karla Egona z Fürstenberka. Ten většinu mincí nechal roztavit a zlato použil na ražbu dukátů. Malá část zůstala uložená v knížecí sbírce na zámku v Donaueschingen a část se jako dar ocitla v různých soukromých i institučních sbírkách. Část mincí je také uložena v pražském Národním muzeu.

Ale my se teď vrátíme k místním trpaslíkům. Víte, co má takový trpaslík nejradši k obědu? Na másle si usmaží jednu krásnou duhovou rybku, která se prohání ve zdejším potoce.

3. Víte, jak se jmenuje zdejší ryba?

Na chvilku se zastavte a poslouchejte. Rybky neuslyšíte, ale můžete slyšet ťukání zobákem dvou ptáků – datla a strakapouda. Který z nich má červenou čepičku?

A víte, který had se v létě vyhřívá na skalách daleko za potokem? My to víme. Nedávno totiž jeden takový uštknul  do tlapky našeho výletního psa Rózu. Nebojte se, tady ne, stalo se to v úplně jiných horách… a navíc Rozárka je v pořádku,  jen pár dní nežrala a byla unavená.

Jak se  tedy jmenuje jediný jedovatý had v Čechách? A jak ho poznáte?

Pokud splníte všechny naše úkoly, jednoho moc hezkého a hodného hada vám pošleme.

Za skálou, která připomíná zlého mlynáře, můžete vidět strom s podivnými boulemi. Našli jste ho? Je po pravé ruce hned u cesty. Protože se blížíme k chaloupce sedmi trpaslíků, musíme se vás zeptat

4. Jak se jmenovala princezna, která s nimi žila?

No jo, to byla hádanka pro opravdu malé děti. Tak teď něco těžšího. Jak se jmenují dva stromy, od kterých vede pěšinka k trpasličímu domku. Mají bílou kůru.

Chaloupku sedmi trpaslíků si můžete prohlédnout, její obyvatelé tady většinou nejsou. Najdete v jejím okolí ještě jednu úplně malinkatou chaloupku? Pokud přečtete číslo popisné, máte další písmenko do tajenky.

5. Jaké číslo popisné má chata na louce u potoka?

A teď už se pomalu blížíme k místu, kde musíte nechat kočárky i kola, nebo je tátové naloží na záda a odnesou přes skalní výběžek až ke skryjským jezírkům. Vy se chytněte rodičů za ruku, mohli byste zde upadnout. Za chvilku budete u cíle.

Dvě skryjská jezírka, která nyní vidíte před sebou, leží v nadmořské výšce 270 m. Jsou od sebe vzdálená jen několik metrů a každé z nich má délku přibližně 30 m, šířku 10 m a plochu asi 150 m². Zbirožský potok zde vytvořil místy až 150 m hluboké průlomové údolí s peřejemi, vodopády a obřími hrnci. Kdysi tu skály uzavíraly úzké údolí a tím zadržovaly vody. Ta prolomila skalní zátaras, a vzniklou úzkou skalní průrvou protéká nyní potok vodopádkem. Vidíte ho? A vidíte také mezi skalami kříž s Ježíšem Kristem?

Je to krásné místo, vy se můžete vykoupat, házet žabky, sníst svačinku, lézt po můstcích nebo jen pozorovat pstruhy v jezírcích. Nechytejte je, to nechte na rybářích. Mimochodem víte něco o náčiní, které používají ryblovu?

 

6. Jak se jmenuje umělé vlákno používané k lovu ryb?

Tak a mate další písmenko do tabulky.

A protože už jste na konci vašeho putování, podívejte se, jaké rostliny rostou na skalách. Uvidíte mech a kapradí. Kteří dva jiní skřítkové žili v mechu a kapradí? Napište jméno toho tlustšího do tabulky a máte hotovou tajenku.

7. Jak se jmenuje kamarád Křemílka?

Dopsali jste? Tak už znáte celou tajenku a my vám gratulujeme.

Teď už se jen s rodiči musíte dohodnout, zda budete po modré značce pokračovat dál, až do obce Skryje, nebo se vrátíte stejnou cestou k parkovišti. Při cestě domů se dobře rozhlížejte. Jdete pohádkovým údolím, možná zahlédnete ukrytý poklad a třeba čeká právě na vás. Šťastnou cestu.

Otázky k tajence

1. Jaké zvíře žije ve velkých krabicích?

2. Jak se jmenuje potok?

3. Víte, jak se jmenuje zdejší ryba?

4. Jak se jmenovala princezna, která s nimi žila?

5. Jaké číslo popisné má chata?

6. Jak se jmenuje umělé vlákno používané k lovu ryb?

7. Jak se jmenuje kamarád Křemílka?


tajenka

Tajenku posílejte  e-mailem na veldo@veldo.cz . Můžete ji  také poslat ve zprávě na náš facebook Velká dobrodružství. Každý měsíc vylosujeme jednoho z výletníků, kterému pošleme našeho Lumpardíka z podhradí. Vždy připojte celé jméno, adresu a také kód výletu. 


© Copyright 2012 - 2019     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz