Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Cena: 100 Kč
Objednávejte na
veldo@veldo.cz
Lumpardík

Kolem podzemní chodby do Nelahozevsi

Praktické informace

Délka trasy: 4 km

Obtížnost: lehká celoroční trasa vhodná i pro úplně malé děti. Za parného léta vám nebude horko, převážná část cesty vede pod stromy. Výlet je  možný absolvovat s terénním kočárkem, na kole i se psy.

Vzdálenost od Prahy: 30 km

Jak dojedete autem: Odkaz na mapy.cz
Z Prahy po silnici D8, na exitu 9 odbočte do Kralup

Parkování: Ideálně u Penny v ulici Chmelova - k řece to máte pár minut chůze, nehrozí pokuta a po návratu si ještě můžete vylézt na Hostibejk.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Cesta z Nelahozevsi do Kralup:
Cesta lodí – lodní přístav je od zámku vzdálen 300 metrů. Cesta do Kralup trvá 25 minut a jízdní řád se často mění, ověřte si ho tedy před cestou. Přívoz je nutno si objednat konkrétně telefonicky - kontakt je uveden na ceduli v restauraci Marina. Mimo sezónu je potřeba objednat předem zde: http://www.marinavltava.cz/
Cesta vlakem trvá 8 minut a stojí 15 Kč. Vlaky jezdí každé dvě hodiny. Nádraží je od zámku vzdáleno 500 metrů.

Cesta vlakem z Prahy:
Jedete podél Vltavy, kterou lemují strmé skály se vzácnou flórou a faunou. U přívozu v Libčicích uvidíte Výzkumný ústav včelařský, kde se vyrábí Dolská medovina. Kousek odtud je vinice, ze které pochází vynikající Dolské víno. V Kralupech je k vidění nádherný pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vlakem můžete pokračovat až do Nelahozevsi.

Cyklotrasa z Prahy:
Z Prahy se do Kralup a dále po Dvořákově stezce až k zámku dostanete na kole pohodlně. Trasa začíná před holešovickým Výstavištěm na okraji Stromovky a měří zhruba 30 kilometrů. Nejdříve je třeba projet okolo pražské zoo v Troji až na Císařský ostrov. Zde se napojte na červenou turistickou značku, která vás přivede skoro až do Kralup. Celá cesta vede okolo řeky a má pevný a dobře sjízdný charakter. Pouze za Jaderným institutem v Řeži přechází v lesní cestu, vede kolem zdi nad řekou, kde je vysoký sráz. Po pár kilometrech se vše vrací do původní podoby.

Možnost občerstvení:
V Nelahozevsi je hned několik restaurací, dvě z nich jsou u zámku. V samotném zámku pak najdete třetí restauraci, a občerstvení lze koupit i u pokladny s lístky. Doporučujeme však restauraci Marina, kde je i dětské hřiště.

Zámek Nelahozeves (https://www.lobkowicz.cz/nelahozeves) k 1.9. 2021:
Cena vstupenky: dospělí 130 Kč, děti (6–15 let), senioři a studenti 90 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 12 let) 320 Kč
Otvírací doba: od 25. března do 29. října, každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin.
Zámek není bezbariérový. Je zde WC.

Muzeum Antonína Dvořáka
Cena vstupenky: 70 Kč
. Rodný dům Antonína Dvořáka je otevřen s omezenou dostupností během procesu renovace, z toho důvodu jsou prohlídky možné jen v sobotu v 16:00. Doporučujeme telefonickou rezervaci na +420 724 557 617. Dům není bezbariérový. Je zde WC.

Nejbližší další výlety od agentury Velká dobrodružství:  zámek Veltrusy, Hazmburk, Lovoš, Říp.

Trasu pro vás prošel: Martin Kšanda a po letech ji poupravila a zaktualizovala Lucie Nachtigallová

Trasu testovala: Emmička (5 let) a Ella (1,5 roku) a později i teenageři Viktorie, Františe, Alžběta a Martin. I těm se výlet líbil.

Postřehy dětí:

Fanda (13): "Hej, kámo, tak tu chodbu bych chtěl vážně najít a prozkoumat, ale zase si představ, že ti celá Vltava spadne na hlavu!"

Běta (12): "Antonín Dvořák na soše vedle zámku drží kouzelnickou hůlu - to asi studoval v Bradavicích!"

    Emma: “Máma zapomněla vzít Elle botičky, tak ji píchaly kamínky. Mně se líbily skály a zámek a taky jsem hledala tajnou chodbu. A nenašla.”

Popis výletu - Legenda pro rodiče

Milí cestovatelé,
dnes vás pozveme do krásných míst nelahozeveského zámku. Dojdete k němu po červené turistické značce z Kralup nad Vltavou. Naše stezka plná hádanek a překvapení pro děti kopíruje Dvořákovu stezku a je ideální i pro úplně nejmenší výletníky. Typy úkolů i hádanky jsou obtížností určeny pro děti školkového věku. Doplňkové úkoly naopak směřujeme těm trošku starším, aby se cestou také dobře pobavily. Občas budou muset pomoci i rodiče. Cesta je schůdná za každého počasí, jen je třeba dávat velký pozor na výmoly, které zde zanechala povodeň. Trasa měří 4 km a končí u zámku Nelahozeves. Zde hádanky končí, vy se však můžete jít podívat jak do zámku, tak do blízkého muzea Antonína Dvořáka, kolem kterého se dnešní otázky budou stále točit. Zpátky do Kralup se můžete vrátit pěšky, vláčkem, autobusem nebo lodí. Vyhledávač spojení najdete na stránce. Lehce jsme také nastínili možnost cyklovýletu, který vede z Prahy, nebo dopravu vlakem. Možnosti jsou různé a my doufáme, že si vyberete tu nejlepší pro vás. Hezký výlet, prima zábavu a bystrou mysl vám přeje tým Velkého dobrodružství!


Mapa výletuDiskuze k výletu

Jméno: *
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Vzkaz:

Jaroslav (10.9.2012 v 18:22)   
Pamatuji si, že pod zámkem je třípatrové sklepení, ze které se šlo tajnou chodbou, která se lomila pravoúhle v síňce a pak ústila u Vltavy. Možná, že dodnes vyúsťuje ve stěně pod tratí, kde je tunýlek a u domku je využívaný jako garáž. Druhé tajemství je o důlním díle, které se nachází nad portálem nejdelšího tunelu, kde se těžilo černé uhlí. V sobotu jsem našel jen propad. Dále něco vyúsťuje u břehu Vltavy ve stěně a je to vydět z mostu směrem na Veltrusy.
© Copyright 2012 - 2023     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz