Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Cena: 100 Kč
Objednávejte na
veldo@veldo.cz
Lumpardík

Šporkův Kuks a Braunův Betlém – malý zázrak uprostřed krajiny

Praktické informace

Délka trasy: 3 km

Obtížnost: Lehká trasa, kterou lze uskutečnit celoročně. Kdo chce zažít pěknou vánoční atmosféru, doporučujeme výlet absolvovat v listopadu, kdy vždy dva víkendy v měsíci jsou v Kuksu pořádány vánoční trhy s nejrůznějšími tradičními řemeslnými výrobky a bohatou nabídkou gastronomických specialit pro labužníky. Na jaře se zde pravidelně poslední dubnový víkend konají zahradnické trhy.

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: Silniční vzdálenost z Prahy do Kuksu je 139 km a lze ji ujet přibližně za necelé dvě hodiny. Trasa vede přes Hradec Králové, Jaroměř a odtud směr Dvůr Králové nad Labem.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Parkování: Obec Kuks je památková rezervace, proto zaparkujte na hlavním parkovišti při vjezdu do obce. Při odbočení z hlavní silnice 1/37 ho nemůžete minout.

WC: Na parkovišti, v restauracích při cestě k Hospitálu, vedle vstupu k pokladně v Hospitálu.

Možnost občerstvení: restaurace U Zlatého slunce, restaurace Baroque, hospoda Na sýpce, degustace vín a ochutnávka různých pokrmů ve vinotéce v komplexu Hospitálu.

Hospital – otvírací doba:

1. 6.–30. 6. út–ne 9.00–17.00
1. 7.–31. 8. po–ne 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. út–ne 9.00–17.00
13. 11.–14. 11. so–ne 9.00–16.00
20. 11.–21. 11. so–ne

9.00–16.00

Vstupné:

dospělí 160 Kč, senioř 130 Kč, děti 80 Kč

Nejbližší další výlet od agentury Velká dobrodružství: K pramenům Labe do Krkonoš, Za Mumlavským vodopádem do Harrachova

Trasu pro vás prošli: Květa a Jan Podešvovi s pejskem Nickem


Popis výletu - Legenda pro rodiče

Milí cestovatelé,

uprostřed podkrkonošské krajiny, daleko od civilizace, v údolí řeky Labe vybudoval v 17. století hrabě František Antonín Špork majestátní soubor staveb s lázněmi, kam se sjížděli šlechtici, vzdělanci a umělci z celé Evropy. Stoupnete-li si dnes na kterékoli vyhlídkové místo Kuksu, neuvěříte tomu, že právě tady bylo významné společenské centrum, kde se konaly velkolepé oslavy a z kašen teklo víno proudem. Z původních objektů zůstaly kupodivu jen ty, které připomínají vážné stránky života: hospitál s barokní lékárnou, jednou z nejstarších v Evropě; klášterní kostel a pod ním hraběcí hrobka. Nejkrásnější jsou sochy Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém.

Tam náš výlet s tajenkou bude končit. Nenechte si ujít tuto galerii barokního sochařství pod širým nebem. I když jsou reliéfy v dost dezolátním stavu, jsou nádherné a dodnes vyzařují zvláštní energii. Na této trase, působící až mysticky, jen výjimečně někoho potkáte. O to lépe se vám budou číst informační tabule naučné stezky a luštit s dětmi naše tajenka. Kvůli tajence žádné vstupné platit nemusíte.


Mapa výletuDiskuze k výletu

Jméno: *
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Vzkaz:
© Copyright 2012 - 2024     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz