Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Cena: 100 Kč
Objednávejte na
veldo@veldo.cz
Lumpardík

Po stopách praotce Čecha na Říp


Praktické informace

Délka trasy: 5 km


Obtížnost: Středně těžký výlet pro romantiky a milovníky českých bájí a pověstí. 
Výlet není možné jet s kočárkem, kolo také příliš nedoporučujeme. Pro pejsky je ovšem ideální.

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: Odkaz na mapy.cz
42 km, cca půl hodiny autem. Z Prahy se vydáte na sever po dálnici D8. Sjedete na exitu 18 směr Nová ves (tedy sjet a přejet dálnici). Pokračujete dál podél dálnice ve stejném směru – na sever, stále od Prahy pryč. Pak dálnici podjedete odbočku na Ledčice, projedete vesnicí Ledčice a Černouček. Další vesnice už je Ctiněves.Parkování: V obci Ctiněves, nejlépe u obecního úřadu nebo třeba u železniční stanice.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Vlakem
Z hlavní trati Praha – Ústí nad Labem je nejlepší přístup z nádraží v Roudnici nad Labem (6,5 km od Řípu), kde vlak staví téměř každou hodinu, takže najít vhodný spoj není problém. Trasa z Roudice nebo z Mělníka je příjemná i pro cyklisty – problém je samotný výstup na Říp, tam většina cyklistů sesedá a tlačí kolo. Pokud vám jízda po mezinárodní trati přijde banální, přesedněte třeba na lokálku z Vraňan, kterou se můžete přiblížit až k samé patě Řípu, do obce Ctiněves (2,5 km). Je to hezké a stojí to za to. Autobusem lze dojet také až do Ctiněvsi.

Rotunda sv. Jiří (k 1.9.2021):
Cena vstupenky: základní 60 Kč, snížené 40 kč, rodinné 150 Kč

Otvírací doba:

duben, říjen: sobota, neděle, svátky 10–16 hodin

květen, červen, září: úterý – neděle 10–17 hodin
červenec – srpen: úterý – neděle 10–18 hodin

Poslední prohlídka začíná 30 minut před ukončením návštěvní doby

WC v turistické chatě na ŘípuMožnost občerstvení: Na vrcholu Řípu je turistická chata s občerstvením. Ceny lidové.Nejbližší další výlet od agentury Velká dobrodružstvíHázmburk, Raná, Veltrusy, Nelahozeves a 6 výletů po Praze.Trasu pro vás prošla: Lucie Nachtigallová

Trasu testovala: Alžběta (4 roky)


Postřehy dětí:

    Bětuška:
”Ten kostelík měl malinká okýnka, ale křížek jsem našla. Pak jsme lezli ze strašné skály a dva pejsci na nás cenili zuby v poli.”Popis výletu - Legenda pro rodiče

Milí cestovatelé,


říká se, že každý Čech by měl alespoň jednou za život vylézt na Říp. Právě odsud si podle pověsti vyhlédl zemi pro první Slovany praotec Čech. Kompasy a buzoly nechte tentokrát doma. Magnetovec, který se zde hojně vyskytuje, totiž ovlivňuje funkčnost všech těchto přístrojů. Budete se tedy muset spolehnout na naši mapu a navigaci.

My jsme pro vás vás prošli hned 3 trasy, které vedou na vrchol. Budeme se věnovat té nejromantičtější, nejkratší, ale také nejméně pohodlné, která vede z obce Ctiněves. Pro seniory a malé děti spíše doporučíme oficiální pohodlnou cestu, na kterou se na úpatí Řípu napojíme. Hádanky a doplňovačka budou více obecného charakteru, aby mohli hádat všichni výletníci bez ohledu na to, kterou cestou půjdou. Nedoporučujeme procházku v dešti nebo krátce po něm, je tu jíl a opravdu hodně to klouže, lepí, čvachtá a hlavně místní bláto přitahuje světlé oblečení dětí a maminek. Trasu ušlapou děti od čtyř nebo pěti let, více si ji však užijou školáci vzhledem k charakteru otázek.

Tak ať se vám výlet líbí!


Mapa výletuDiskuze k výletu

Jméno: *
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Vzkaz:
© Copyright 2012 - 2024     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz